Recenze projektoru Canon XEED WUX400ST pro fotografy
Tento projektor se trošku vymyká běžnému trhu, kde se s jistotou pohybuje Acer, BenQ, Panasonic, ale i ti mají své špičkové modely. Měl jsem možnost se podívat na tento model blíže při prezentaci z počítače, promítání videa FullHD a při promítání fotografií. Díky manuálnímu ovládání shift objektivu a rozlišení 1920 x 1200 je Canon XEED WUX400ST špičkou. Canon si ale z ani nechá zaplatit.
Zpracoval jsem také video z menu projektoru Canon XEED WUX400ST, najdete jej na konci článku
Co je LCOS panel v projektoru XEED WUX400ST
Canon používá na špičkových projektorech technologii LCOS, podobně jako SONY. Tvrdí, že vynikají zejména kvalitou gradace v tónech (přechody tónů jedné barvy apod.) a tím se odlišují od DLP a LCD projektorů. Řada XEED projektorů obsahuje ve vyzařovací části tři panely LCOS (pro každou barvu) a panely se používají podobně jako v DLP projektorech, jen nahrazují zrcátka. Více informací třeba na wikipedii
O tom, jaká je to třída projektorů vypovídá také to, že Canon má samostatnou stránku s podporou a také aplikací pro správné nastavení projektoru nebo také detailní popisy kvůli montáži - to co u levných projektorů není nebo to marně hledáte. Tohle je ale jiná kategorie.
Parametry projektoru Canon XEED WUX400ST
Hlavní parametry zcela jasně umísťují projektor mimo možnosti běžného zákazníka, cílí spíše na instituce a firmy. Pro použití ve fotografii je pochopitelné, že poměr stran 4:3 je častější než 1920x1200. XEED WUX400ST má plné rozlišení čipu 1920 x 1200 bodů (WUXGA), s 2 304 000 pixely. Zvládne tedy hravě FullHD (s rezervou). Když už si jej někdo bude pořizovat bude přesně vědět, proč. Rozlišení je ovšem tak velké, že jej spíše použijete na multimediální prezentace obrazovky počítače než na promítání fotografií ze zrcadlovky v poměru stran 3:2, obraz tedy nevyužijete zcela. Pro FullHD promítání nevyužijete částečně vertikální rozměr, ale 24 palcový IPS panel s rozlišením 1920x1200 promítnete 1:1 a tam prostě projektor exceluje.
Asi je zbytečné opisovat všechny parametry, které stejně najdete na webu. Raději se zaměřím na vlastní zkušenosti z používání tohoto projektoru. Mám 3metrové plátno s uhlopříčkou 3,7 metru pro kinomístnost 36 metrů čtverečních, takže použití takového stroje je přímo lahůdkou, ať už pro fotografii nebo film. U filmu jej doplníte 5.1 zvukem a jste v ději.
Výhoda XEED WUX400ST je v optice - jak by se na Canon slušelo. Můžete jej totiž umístit velice blízko k plátnu a díky shift objektivu můžete obraz dostat na plátno z hodně nezvyklých úhlů. Kdo znáte tilt-shift objektivy, víte jak to funguje.
Projektor XEED WUX400ST jsem například mohl umístit 50 cm nad zem do míst, jaká ukazují fotografie. Jednou mimo osu plátna nebo přímo před plátno. Projektor byl od plátna 150 cm. Pozorovatel pak sledoval plátno z 380cm vzdálenosti, promítaný obraz měl 250 cm horizontálně. Udávaná projekční vzdálenost je od 35 cm do 3,64 metrů. Posun objektivu je možný vertikálně 0-75 %, horizontálně +-10 %.
Při takové velikosti plátna a při vzdálenosti do 3 metrů od něj už můžete pozorovat masku čipu, takže buď menší plátno, zmenšit obraz (posunout projektor blíže) nebo zvětšit vzdálenost od plátna. Což díky světelnému výkonu XEED WUX400ST 4000 lumenů lze.
Nejdůležitější část: video a statický obraz XEED WUX400ST
Obraz mi na rozdíl od běžných projektorů, které nemají nějakou 3RGB technologii sytý a homogenní. Na bílém plátně stejně černou nevykouzlíte, takže výkon 4000 lumenů se hodí. Určitě budete zatmavovat prostor, pokud chcete černou a v ideálním případě tmavé okolí, aby odražené světlo z plátna pohltilo.
Rozlišení XEED WUX400ST je výtečné: 1920 x 1200 bodů - WUXGA je tvořeno 2 304 000 body. Plátno můžete použít v tomto rozlišení od 65 cm (x 40 cm) až po 646 cm (x 404 cm). V testu jsem používal polovinu velikosti k plné spokojenosti. Rozlišení je tedy v poměru stran 16:10, proti FullHD máte navíc 120 bodů vertikálně, je to zavedené rozlišení monitorů, takže, to se se vám zobrazuje na monitoru budete mít na plátně bez změny poměru stran - někdy jsou problémy s poměry stran otravné.
Digitální vstupy XEED WUX400ST přijmou a zobrazí tyto vertikální rozlišení 1080p / 1080i / 720p / 576p / 480p.
Komponentní vstupy pak 1080p / 1080i / 720p / 576p / 576i / 480p / 480i.
K výkonu. Canon udává, že XEED WUX400ST má v ekonomickém režimu svítivost na světlé složce 3080 lumenů, projektor sice ztichne, ale při zapnutí některého režimu videa se saturací nebo dynamickým skenováním stejně projektor procitne. Takže počítejte raději, že pojedete na plný výkon.
Prohlížení fotografií s XEED WUX400ST
Měl jsem problémy s jednou paměťovou kartou, kterou jsem bez problému četl v počítači, projektor ji nepřijal ve svém USB portu a nezobrazil fotografie. Jinou kartu přijal bez problému.
Fotografie jsou hezky kontrastní, syté a homogenní. Nezaznamenal jsem žádné vlnění nebo nelinearitu, snad jen připomínka, že pokud máte například projektor až u pravé hrany plátna, levá strana obrazu už vykazuje viditelnou neostrost. Napravíte to byť i několikadecimetrovým posunutím projektoru ke středu obrazu a dorovnáním shift objektivem.
Měl jsem problémy - bylo to dost otravné - když změníte možnost nastavování jednotlivých rohů obrazu na jiný režim a zpět, nastavení se “rozpadne” a musíte jednotlivé rohy nastavovat znovu (neuloží se v žádné paměti).
Vstupy a výstupy projektoru XEED WUX400ST
Tradičně u lepší třídy projektorů - D-sub 15pinový (VGA) s možností připojit s dodatečně pořízeným adaptérem komponentní video, DVI-I a HDMI, 2x audio 3,5mm minijack, 1x audio výstup 3,5mm minijack, USB konektor, servisní port D-sub 9pinový, gigabitový ethernet RJ-45 a ještě 3,5mm minijack pro drátové vzdálené ovládání.
Rozměry: 337 x 134 x 415 mm s hmotností 6,3 kg. K testu projektoru jsem neměl dálkové ovládání. Manuál v angličtině.
Závěr? Výborný výkon, fantastické možnosti, cena se ale pohybuje od 147 tisíc korun.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Co by vás mělo zajímat
Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným
Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.