Atmosférické jevy, které znesnadňují focení dlouhými skly
Opar způsobují kapičky rozptýlené v atmosféře, Za jasného počasí bývá průzračný vzduch kolem poledne nebo odpoledne. >>Jako vymetený<<, tedy dokonale průzračný vzduch bývá jenom několik dnů v roce, po přechodu studené fronty. Opar se projevuje nejvíc v krátkovlnné oblasti viditelného spektra, za černobílých časů se s ním úspěšně bojovalo žlutými, oranžovými a červenými filtry. Trochu pomáhá polarizační filtr, teda pokud fotíme kolmo ke slunečním paprskům. Samozřejmě také pomůže počkat si na lepší počasí, v době inverze mlha klesá do údolí a přestává vadit. Do stejné kategorie smozřejmě patří kouř, smog, před obojím se dá utéci.
Horší je to s neklidem ovzduší. Neklid způsobuje ohřátý vzduch z horkých povrchů pod cestou paprsků mezi objektem a objektivem. V létě i v zimě ohřívá slunce střechy, asfalt silnice a vegetaci, nad jimi vidíme známé >>tetelení vzduchu<<. V poledne a odpoledne asi nejvíc. Během dne bývá tedy nejklidnější vzduch ráno a večer, kdy se zase pro změnu nejvíc projevuje opar. V hledáčku objektivu při ohniskových vzdálenostech kolem 400 mm neni neklid běžně patrný, ale je krásně vidět při live previewu a zvětšení třeba 10x. Hrany se nepravidelně vlní. Při focení krátkým časem uvidíme pokřivené nepěkné hrany, při focení dlouhým časem vidíme nepravidené rozmazání, taktéž nepěkné a nesnadno korigované doostřením. V mém případě jenom při focení venku, pokud zkouším totéž v místnosti při konstantní teplotě, obraz je krásně klidný. Zkoušel jsem: -laborovat s clonou: nemá moc vliv, projevuje se jak při plném otvoru, tak při zaclonění -laborovat s časem: člověk si může vybrat buď pokřivený nebo rozmazaný obraz, obojí je nehezké -laborovat s denní dobou: takže se fotí buď v oparu, nebo při neklidu ovzuší, nebo při obojím, otázka je, jestli se najde denní doba, kdy nevadí nic z toho -laborovat s lepším objektivem: nezkoušel jsem, přiznám se, že mám Canon EF-S 55-250 mm f 4-5,6 IS, přepočet je u kanonů 1,6 -laborovat s ohniskem: čím delší ohnisko tím hůř, takže pomůže jenom jít blíž, ne vždy je to možné (focení zvěře a tak) -laborovat s roční dobou: uvidíme v zimě, až bude všechno zachumelené a nebude slunce tolik sálat, v zimě ale víc vadí opar
Neměl by někdo nápad jak s oparem a neklidem ovzduší nějak účninně bojovat???? Předem dík za odpovědi a omlouvám se za ten obšírný román.
A neklidem ovzduší bojují i astronomové, přestože vzduch je v noci mnohem klidnější než ve dne, teda obvykle, jejich dalekohledy mají běžně ohniska podstatně delší než fotografové, takže tam to vadí víc.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Co by vás mělo zajímat
Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným
Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.